Topraklama Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Topraklama Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Bu yazı kez okundu.
5 Mayıs 2014 18:10 tarihinde eklendi
Etiketler :

Soru:

Arkadaşlar bazen bir eve, iş yerine vs. gidiyorum topraklama için ayrı kablo prizlerde ve sigorta dağıtım panolarında oluyor fakat topraklamanın iş görüp görmediği, sağlıklı çalışıp çalışmadığını nasıl anlayabilirim.
Bunun bir ölçümü pratik bir yolu varmı acaba? (Özel bir alet olmadan, kendi imkanlarımla)

Cevap:

KAK var ise şöyle yapılabilir;faz ve toprak arasına 7000 ohm luk direnç bağlanır..KAK ın atması lazım..direnç 10 W olmalı..topraklı fiş kullanmak ve direnci kutu içerisine yerleştirmek güvenli ve pratik olur.

1) tesisatta kacak akim koruma rolesi varsa faz ile topragi kisa devre edersin.kacak akim rolesi atiyorsa. Su kaniya varirsin; tesisatta topraklama veya sifirlama hic yok degil.
2) topraklama var ama nekadar saglikli diye dusunup bir fikir edinmek istiyorsak faz ile toprak arasina ufak capta ampul lamba 60w 100w gibi bir alici bagladigimizda kacak akim devreyi aciyorsa.topraklama iyi veya orta derece idare eder kanisina variriz.
3) devrede kacak akim yoksa voltmetre ile notr toprak arasi gerim olculur. olculecek olan degerde kabaca 10 V baraj deger ddiyebiliriz.10 V tan yuksek olculen degerler topraklamanin cok saglikli olmadigini gosterir.

tabiki bu yazdiklarim kesin net bilgi vermez. bu konu suna benzer, bir saglikocagin da doktor kisitli imkanlarla kan degerlerini, idrar degerlerini kesin bilemez. fakat soracagi sorularla birkac basit testlerle suphelenilecek birkac bulgu edinebilir.

bu anattiklarim pratik basit bilgilerdir.soru da bu yonde sorulmus zaten.isin hesap kitap kismi acik ve nettir .gerek ders kitaplarinda gerekse internetten bir cok kaynaktan ogrenilebilir.

Yazar
Selim CANSIZ
Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yap

10461742_1507706962783866_1806911130_n
Webmaster EchoV2